Zlacení galvanické - BIPI  s.r.o.

Rhodiování předmětů

Rhodium pro pokovení

Každý zná zlato a stříbro, je to dáno historickým vývojem. Zlato bude znát i beduín v Arabské poušti, ale zkuste se zeptat na ulici Evropského velkoměsta co je to Rhodium. Obvykle lidé pouze pokrčí rameny. Přitom Rhodium je skvělý kov a má skvělé vlastnosti podobně jako zlato nebo platina. Podívejme se v tomto krátkém článečku, jaké vlastnosti má Rhodium.

Objevení Rhodia

Rhodium je vzácný, chemicky odolný kov a v běžných kyselinách se nerozpouští. Rozpouští se pouze v kyselině lučavka královská. Další možností jak Rhodium rozpustit je použít koncentrovanou kyselinu chlorovodíkovou s přísadou chloristanu sodného to vše za vysokého tlaku. Rhodium je podobné platině a patří do skupiny lehkých platinových kovů, kam patří také ruthenium a palladium.

Rhodium objevil v roce 1803 William Hyde Wollaston z Anglie krátce poté, co objevil jiný ryzí kov - palladium. Rhodium získalo svůj název podle růžové barvy rhodiových sloučenin. Rhodium je ušlechtilý a chemicky odolný kov elektricky i tepelně celkem slušně vodivý. V přírodě se Rhodium vyskytuje převážně jako ryzí kov a obvykle společně s dalšími drahými kovy jako např. zlato, nebo stříbro. Rhodium se těží hlavně v platinových dolech v jižní Africe a v Rusku na Urale. Malé množství rhodia lze najít také v Jižní Americe a v Kanadě, kde se nachází v nalezištích niklových rud.

Použití Rhodia

Rhodium se využívá:

  • jako materiál na výrobu odolného chemického nádobí pro spalování chemických materiálů za vysokých teplot.
  • použití najde i ve sklářství - jako materiál pro výrobu zařízení na tažení optických vláken
  • použití najde i v chemickém průmyslu - rhodium se používá jako jeden z prvků pro výrobu speciálních katalyzátorů v chemické syntéze
  • používá se pro výrobu autokatalyzátorů do výfuků automobilů - ve směsi s platinou a palladiem

Rhodium se může použít i pro pokovení uměleckých předmětů místo stříbření.

Rhodiování

Rhodiování je proces galvanického nanesení tenké vrstvy Rhodia na jakýkoliv kovový nebo pokovený předmět. Rhodium se v menším rozsahu používá také k výrobě šperků, bižuterie a bižuterních doplňků a a k pokovování méně ušlechtilých kovů.

V poslední době je Rhodium stále populárnější pro rhodiování rodinných stříbrných šperků, které jsou Rhodiem chráněny před oxidováním a korosivním černáním.

Rhodium zvyšuje lesk stříbrných šperků.

Rhodium

Rhodium bylo objeveno celkem nedávno sirem Williamem Hyde Wollastonem z Anglie. Jedná se o vzácný kov podobný platině, které brzy našlo široké použití v chemickém, sklářském i bižuterním průmyslu.


nahoru
© 2013 Pavel Müller | Galvanické zlacení a stříbření předmětů na zakázku