Zlacení galvanické - BIPI  s.r.o.

Stříbření předmětů

Stříbření

Stříbření je levnější varianta ke zlacení. Stříbrný povrch má podobně jako zlatý punc vyjímečnosti, dodá majiteli postříbřeného předmětu radostný pocit a pocit důležitosti.

Stříbro má jednu jedinou nevýhodu a tou je určitá malá míra přirozené oxidace stříbrného povrchu v kontaktu se vzduchem. Postříbřené přeměty je tedy vhodné jednou za rok očistit a znovu vyleštit.

Alternativou ke stříbření je o něco dražší pokovení palladiem a rhodiem. tyto kovy mají barvu prakticky stejnou jako stříbro a stálost mají jako zlato.

Historie stříbra

Stříbro je vzácny a ušlechtilý kov bílé barvy který je lidstvem používán již od starověku. Stříbro se používalo pro výrobu šperků a hlavně pro ražbu stříbrných mincí. Jako platidlo bylo stříbro nahrazeno papírovými bankovkmi teprve nedávno.

Stříbro se vyznačuje nejvyšší elektrickou a tepelnou vodivostí ze všech běžných kovů. Stříbro se tak používá jako součást slitin v elektronickém průmyslu, pro výrobu CD i DVD nosičů a neocenitelná je úloha stříbra ve šperkařství. Sloučeniny stříbra jsou nezbytné pro fotografický průmysl.

Těžba stříbra

Největšími výrobci a prodejci surového stříbra ve světě jsou nyní Mexiko, Kanada, Peru, Austrálie a USA. V Čechách se ve středověku především v Kutné Hoře dobývalo velké množství stříbrných rud. Kutná Hora byla před staletími kromě dobývání a rafinace stříbra i místem, kde se razily královské stříbrné mince. Kutnohorská královská mincovna je to místo, kde byly vyráběnz známé stříbrné groše. Další lokality s výskytem stříbrných rud jsou v České republice i v Krušných horách a místy i na Českomoravské vysočině.

 

Galvanické stříbření

Galvanické stříbření se provádí na bázi chemicko-elektrických procesů v rozoru stříbrné sloučeniny. Galvanické stříbření má postup velmi podobný jako galvanické zlacení, s tím rozdílem, že výchozí chemický roztok pro stříbření je o poznání levnější než roztok pro galvanické zlacení.


nahoru
© 2013 Pavel Müller | Galvanické zlacení a stříbření předmětů na zakázku