Zlacení galvanické - BIPI  s.r.o.

Zlacení dřeva, zlacení plátkovým zlatem

Zlacení dřeva v historii

Drahé kovy jako zlato nebo stříbro bylo v katolické církvi v určitých obdobích povinné pro uchovávání svatých ostatků Krista i pro jiné důležité náboženské úkony. Ani církev nebyla tak bohatá, aby mohla opatřit do kostelů oltáře, kříže a monstrance z masivního zlata a používaly se nejčastěji dřevěné vyřezávané oltáře a kříže které se speciální technikou pozlacovaly.

Do dnešní doby se v České republice dochovalo bezpočet zlacených dřevěných vyřezávaných oltářů v klášterech nebo lepších kostelech. Jaké postupy se pro zlacení dřeva v historii používaly ? Obvykle se na již hotový vyřezaný dřevěný předmět nanášelo velmi tenké plátkové zlato, které se předtím získalo válcováním.

Unikátní zlatá kašna v Plzni

Velmi pěknou ukázkou, že zlacení může být efektně použito i v moderní době jsou nové Plzeňské kašny v Plzni, které jsou v Plzni vyráběny a instalovány již od roku 2008 s cílem reprezentovat Plzeň jako Evropské město kultury v roce 2015. Kašny jsou pojmenovány Anděl, Velbloud a Chrtice a jedná se o unikátní speciálně vyrobená díla. Zlacení těchto kašen trvalo celých dlouhých devět měsíců a spotřebovalo se při něm 720 gramů zlata. Bylo použito celkem sedm druhů zlata v sedmi různých barevných odstínech. Zlacené kašny v Plzni jsou vrcholem lidského umu a fortele a práce se zlatem.

Stránky v této sekci


nahoru
© 2013 Pavel Müller | Galvanické zlacení a stříbření předmětů na zakázku