Zlacení galvanické - BIPI  s.r.o.

Zlacení elektrotechnických součástek

Vlastnosti zlata

Zlato má samé skvělé chemické a elektrické vlastnosti. Zlato je chemicky mimořádně odolné, daleko odolnější než např. železo, nebo ocelové slitiny. Zlato nereaguje s žádnými anorganickými kyselinami, dá se rozpustit pouze v lučavce královské. Druhou možností jak zlato rozpustit je alkalický roztok kyanidů kdy ze zlata vzniká komplexní kyanozlatnan Au(CN)2.

Historicky dávno známé je rozpouštění zlata ve rtuti. Středověcí alchymisté věděli, že při kontaktu zlata se rtutí vzniká amalgám - roztok zlata ve rtuti. Amalgám zůstává kapalný i při vysokém podílu zlata ve rtuti. Zahřátím amalgámu na vyšší teplotu než 300 °C se rtuť odpaří a zbude ryzí zlato. Tento postup se používal pro zlacení na ohni, dnes se na ohni již nepozlacuje.

Japonští chemici objevili údajně směs organických sloučenin, která prý rozpouští zlato. Jde o směs jodu, tetraetylamoniumjodidu a acetonitrilu Zlato se rovněž rozpustí ve vodném roztoku jodidu draselného a jodu. Pomocí tohoto roztoku lze odstraňovat tenké vrstvy zlata - je to opačný postup než zlacení.

Zlato je hodně trvanlivý materiál, je odolné vůči povětrnostním i chemickým vlivům. Tvrdost zlata lze zvýšit přidáním jiných kovů. Pozlacené plastické fólie mají dobrou odrazivost světelných a tepelných infrapaprsků. Zlatá fólie může chránit před únikem tělesného tepla.

Zlato v elektrotechnice

Zlato má tak vynikající elektrickou vodivost a odolnost proti oxidování, že je předurčeno jako materiál pro kontakty spínacích elektrotechnických přístrojů. Kontakty důležitých spínačů a relé v elektrotechnice se pozlacují a získají tím bezkonkurenčně kvalitní kontaktní vlastnosti.

 

Stránky v této sekci


nahoru
© 2013 Pavel Müller | Galvanické zlacení a stříbření předmětů na zakázku