Zlacení galvanické - BIPI  s.r.o.

Zlacení mincí

Historie zlacení mincí

V historii se zlaté mince používaly od nepaměti již ve starověkých říších. Zlato samo o sobě dodábalo těmto platidlům hodnotu a nebylo potřeba aby se za jejich hodnotu stavěl stát a garantoval ji jako je tomu nyní.

Systematické použití zlata jako platidla přineslo Antické Řecko - zlatý věk starověku. Ve starém Řecku se standardizovala ryzost zlata i jeho váhové jednotky. Mince nejen zlaté představují celý vědní obor zvaný numimatika, mince jsou totiž úzce spjaté s historií lidstva a s politickým vývojem a jsou dokonalým svědkem lidských politických a ekonomických dějin.

Zlatá mince původně představovala pouze vyražené potvrzení mincovny o množství a kvalitě zlata v minci.

Zlacení mincí přichází na scénu později a sice ze sběratelských důvodů, nebo falzifikátorských důvodů. Některé mincovny se snažily vydělat nelegální peníze falšováním již známých a uznávaných zlatých mincí jejich paděláním. Obvykle se dělo tak, že se známá a slavná zlatá mince vyrazila z levnějšího kovu např. mědi a následně pozlatila. Padělky se daly poznat podle nápadné nízké váhy, protože zlato se těžko napodobuje co se týče vysoké relativní hmotnosti.

Postup zlacení mincí

Pro zlacení mincí se používá galvanické zlacení, kdy se kovová mince např, ze stříbra nebo mědi ponoří jako katoda do galvanické zlatící lázně. Následuje průchod elektrického proudu po stanovenou dobu který zajistí nanesení zlaté vrstvy v definované tloušťce na povrch mince.

 

Stránky v této sekci


nahoru
© 2013 Pavel Müller | Galvanické zlacení a stříbření předmětů na zakázku